Kamień to kapitalny materiał artystyczny.

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych profesji rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, dlatego że wszelkiego typu artefakty wykute w kamieniu są niezwykle porządne i mogą przeżyć nie tylko swojego twórcę, lecz także całą epokę, a także kulturę czy cywilizację. Zresztą kamień to nie tylko doskonałe tworzywo artystyczne. Był całkiem możliwe, że jednym z pierwszych narzędzi, jakie wyszły spod ręki człowieka – krzemień a także przygotowane z niego przedmioty do codziennego użytku są odnajdywane na wielu miejscach prac archeologicznych.

 

Jako materiał stosowany w budownictwie ma mnóstwo zalet. Przez wieki razem z cegłą był zasadniczym budulcem murowanych konstrukcji, dobrze chroniąc przed nagłymi zmianami temperatur. Wyparty w późniejszym czasie poprzez konstrukcje betonowe dziś służy nieustannie jako materiał budowlany ogrodzeń oraz element ozdobny. Mimo występujących zmian w sztuce budowlanej oraz dominacji tworzyw sztucznych, zakłady związane z kamieniarstwem cały czas nie cierpią na brak zamówień. Przedmioty wykonane z kamienia są jednak nadal chętnie wykorzystywane a także cieszą się niesłabnącą estymą. Wykonują one wiele zamówień, począwszy od elementów wykończenia naszego domu, przez ozdoby w ogrodzie aż po produkowanie pomników na grób. Częstokroć można się spotkać z tym, że projekt lokalu mieszkalnego ma w sobie montaż detali wykonanych z kamienia. Mówimy tu zwłaszcza o posadzkach, ale to mogą być także wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Fachowcy dopełniają wtedy pomiarów i finalizują pracę. Przeważnie element jest realizowany w pracowni, natomiast zdarzają się takie sytuacje, kiedy z powodu utrudnionego transportu realizuje się większość pracy już na miejscu. Kolejnym elementem kamieniarskiego rzemiosła jest wytwarzanie wszelkiego rodzaju ozdób oraz rzeczy o walorach estetycznych. Wymaga to, nie jak w produkcji budowlanej, dużych zdolności a także doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi ważny rodzaj sztuki użytkowej, którą można znaleźć we wnętrzach budynków i w wszelkich ogrodach. Pomniki nagrobne wykonywane są przez firmy kamieniarskie na bardzo dużą skalę oraz z zastosowaniem zazwyczaj paru, w nieznacznym stopniu różniących się, podstawowych szablonów.

 

Ten typ biznesu jest chyba częstokroć spotykany oraz jest największym odsetkiem wszystkich prac, , które biorą rzemieślnicy. Zapotrzebowanie na takie usługi na pewno będzie z każdym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne oraz rosnącą liczbę zgonów. Przy tym także w wypadku coraz popularniejszego zwyczaju kremacji, wciąż jest związane z tym duże zapotrzebowanie na tablice nagrobne jak również urny. Jest dużo materiałów, z których mamy możliwość wykonać klasyczny pomnik cmentarny. Jeszcze naście lat temu najpopularniejsze były nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia i cementu. Dzisiaj najbardziej popularnym budulcem jest granit, który to cieszy się w ostatnim czasie stałą popularnością. Jest tańszy od marmuru oraz znacznie łatwiej dostępny, równocześnie po odpowiednim wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Autor: granit Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top